Klausimai - Atsakymai
Specialistų pagalba
www.kpsc.lt   


Klauskite specialisto

Paieška  
   
Paieška pagal kategoriją
Klausimai - Atsakymai .: Bendravimo problemos

Mano šešerių metų dukrytė visiškai nepravirksta skriaudžiama darželio vaikų. Ji spardoma bendraamžių kaip tik sako"spirkit spirkit", pas dantistą nuėjus taip pat nė vienos ašaros neišlieja. Šeimoje nėra smurtaujama.Ar tokio amžiaus vaikas gali jau psihologiškai nusiteikti, kad jai neskauda, reikia iškentėti ar panašiai. Aš labai susirūpinusi, prašau atsakykite, ar tai rimta,bijau kad vėliau tai nepaštrėtų.ačiū
Tikrai suprantami nuogąstavimai, kad kai kuriose situacijose Jūsų mergaitė elgiasi šiek tiek kitaip nei įsivaizduojamai priimtina. Jei jus tai neramina, verta apsvarstyti ir gal kažką keisti.
Taip, mes esame skirtingi. Svarbu kaip vaikas atrodo, elgiasi, kalba, jaučiasi po tokio savo reagavimo. Gal jai tai lengvai išeina ir “nieko nekainuoja”.
Vienareikšmį atsakymą pateikti sunku, turint tiek nedaug informacijos apie vaiko emocinę būklę, brandą, šeimos atmosferą, auklėjimo stilių.
Visi reaguojame į stresą, bet dažnai skirtingai. Emocijos kyla visiems. Dažniausiai neigiamos, kartais kiek mobilizuojančios.
Jūsų dukra aprašytose, numanomai jai stresinėse situacijose, tvarkosi kaip jai išeina, kokią turi patirtį, pavyzdį tvarkymosi su emocijomis, kaip, gal būt, gali sau leisti ar neleisti, nes taip reaguoja, reiškia ar nereiškia emocijas artima aplinka. Kiek įprasta reikšti emocijas atvirai mamai, kiek leidžiama būti silpna, verkti ir būti priimta ir nesijausti sužlugusia.
Galimas ir intensyvus vidinis emocijų darbas. “Muškit mane” gali reikšti pyktį ir priešinimąsi. Pas dantistą verkia, tikrai, ne visi šešiamečiai. Bet emocijos prieš ar po, dažniausiai, rodo, išsako, ruošiasi, prašo ir priima suaugusio pagalbą, pastiprinimą.
Jei su emocijomis susitvarko pati, be pagalbos, tai gal užsikrauna kol kas kiek didoką naštą.
Manyčiau, kad šešiamečiui ir vyresniam svarbu su savo pajautimais nelikti vienam.
Naudinga būtų tiesiog pakalbinti ką jauti, kad jaustis galima visaip ir suaugę jaučiasi visaip, kad galima, jei nori, jausmus reikšti ir jie bus priimti. Parodyti pavyzdį, pakalbėti apie jausmus. Naudinga, kai pajautimai nelieka viduje, o pasidalijami su kažkuo.

Vaikų ir paauglių psichologė
2008©Violeta Gudaitė