Klausimai - Atsakymai
Specialistų pagalba
www.kpsc.lt   


Klauskite specialisto

Paieška  
   
Paieška pagal kategoriją
Klausimai - Atsakymai .: Bendravimo problemos

Laba diena! Mano vardas Ricardas. Man 20 metu. Turiu 16-meti broli. Mano nuomone jis turi nedideliu problemu. Bet tu problemu turetu isvis netureti, nes jos kvailos. Jis yra normalus sveikas paauglys, niekuo neissiskiriantis is kitu. Bet jis yra labai nedrasus. Na draugu rate, kuriu turi daug, tai jis nepasakyciau, kad nedrasus. Tiesiog normalus jaunuolis. Bet jam yra nedrasu, jei reikia bendrauti su nepazistamu zmogumi, ypac su suaugusiuoju. Bet juk tai nera nenormalu. Klaseje nedrasu paklausti mokytojo, nedrasu parduotuveje ko nors pasiteirauti pardavejos, ar tuo labiau mieste atsitiktino zmogaus paklausti kiek valandu. Ir tai nera nenormalu, ar ne? Bet ka as matau kaip nenormalu, tai kad klaseje per pamoka geriau kantes, bet nenueis i tualeta, nes bijo, kad visi klases draugai i ji ziures, kai eis. Arba nenori kirptis plauku, nes visi draugai pastebes, kad jis apsikirpo. Nepriversi jo nupirkti is parduotuves rugpienio, miltu, kiausiniu ar dar kokiu kitu naminiu produktu, kuriu vaikai sau niekada neperka, nes jam, sako, geda ir/ar bijo, kad niekas nepamatytu jo perkant butent siuos produktus. Vaiksto su nuplysusiais batais, nes nenori mautis visiskai nauju, nes, sako, draugai iskart pastebes, kad nauji batai. Kelias savaites nenueina pas klases aukletoja paduoti pazymos del ligos, nes nedrista. Manau nores laikyti vairavimo teises, bet nemanau, kad rysis, nes as jau zinau, kad bijos praktikuotis su automobiliu, kad nepamatytu niekas jo. Norejo plaukus uzpernai nusidazyti ir auskara i ausi isiverti, bet bijo, kad kas nors pastebes ir, neduok dieve, pakomentuos ar pakritikuos. Sako, "as galiu nusidazyt plaukus, bet nesiosiu kepuraite kol ataugs". Nu ar gi ne kvaila? Zodziu, galeciau dar papasakoti daugiau tokiu jo kvailu baimiu, bet tiesiog ir nepamenu, ir nenoriu Jusu per daug gaisinti. Na turbut supratot, kad jis turi savotiska tokia baime issiskirti is kitu. Is jo tokio poelgio atrodo, kad jis butu pasaulio bamba ir visi i ji ziuretu. Kaip tarkim butu jei jis butu vienintelis juodaodis mieste. As jam tai sakau, kad cia truputi nenormalu jau, ir jis neneigia to, bet vistiek nemano, kad reiketu kazkokios pagalbos. O as manau, kad rekia kazka daryti, nes seniau irgi taip buvo, bet kuo toliau, tai tuo viskas rimciau. Pamaniau, kad gal Jus galite ka patarti. Busiu labai dekingas, jeigu rasite laiko ir man atrasysite. Is anksto dekoju!
Labas Ričardai,

Džiaugiuosi Tavo nuoširdžiu rūpesčiu dėl brolio. Tai, ką papasakojai, tipiški paauglystės bruožai. Panašu, kad Tavo broliui šiuo laikotarpiu tenka nemažai išgyventi. Brolio pastangos išvengti, kad draugai nepastebėtų pasikeitimų, gali būti susijusios su baime būti dėmesio centre. Gali būti, kad Tavo brolis praeityje turėjo neigiamą patirtį (pvz. pradinėse klasėse), tad iki šiol bijo pastabų, kritikos, vertinimų. Tokiu atveju, ypač nederėtų jam daryti spaudimo, versti keistis. Tiesiog leisti išbūti broliui tame amžiaus tarpsnyje, kuris natūraliai baigsis. Namiškiams svarbu neatstumti, iškentėti tą amžiaus laikotarpį drauge su juo. Broliui gali būti svarbi autoriteto nuomonė. Tad, panašu, kad Tu galėtum nuoširdžiai pasikalbėti, paskatinti jį dalintis apie savo baimes, padrasinti, jei broliui pačiam kiltų noras kažką keisti išvaizdoje (rūbai, šukuosena ir kt.). Vasaros atostogos gali būti tinkamas tam laikas, kai nereikia eiti į mokyklą, yra laiko pačiam apsiprasti su pasikeitimais. Be abejo, pokalbis gali būti nelengvas, nes daugelis paauglių demonstruoja abejingumą, atmetimą, ignoruoja pagalbą. Kaip ten bebūtų, jie tikrai girdi ir jaučia nuoširdų kito rūpestį, norą palaikyti ir padėti. Tavo brolis taip pat.
Pasiūlyk broliui paskambinti į Vaikų liniją 8-80011111(psichologinė pagalba telefonu vaikams ir paaugliams). Joje dirba jauni žmonės, kurie supras, nesmerks, stengsis padėti. Tavo brolis galės papasakoti apie savo baimes, pasitarti. Pokalbiai anonimiški, nemokami iš mobilaus ir fiksuoto ryšio telefonų. Būtų naudinga lankyti bendravimo įgūdžių grupę. Nežinau kokiame mieste gyvenate, tad negaliu pasiūlyti informacijos apie tokias grupes (yra Kaune, Klaipėdoje, Vilniuje, Šiauliuose, galbūt ir brolio mokykloje). Verta padrąsinti jį apsilankyti pas psichologą. Pokalbis su specialistu apie bendravimo sunkumus, nepasitkėjimą, baimes gali padėti broliui suprasti viso šito priežastis, rasti jam pačiam tinkamus būdus tai išgyventi. Padėk broliui suprasti, jog yra normalu stengtis sau palengvinti gyvenimą, pasiūlyk nueiti drauge, palaukti. Be abejo, broliui svarbi ir tavo parama, padrąsinimas žodžiu, žvilgsniu, atjauta, ypač jeigu jam kas pradžioje sunkiau sektusi.
Sėkmės Tau ir Tavo broliui!

Psichologė konsultantė
2008©Violeta Gudaitė