Klausimai - Atsakymai
Specialistų pagalba
www.kpsc.lt   


Klauskite specialisto

Paieška  
   
Paieška pagal kategoriją
Klausimai - Atsakymai .: Priklausomybės problemos

Kaip man elgtis, santuokoje gyvenam 16 m., dukrai 15 m., sūnui ( turi Dauno sindromą) 7m. vyras niekada neturėjo atsakomybės jausmo , daug gastroliavo, dabar jau turi psichologinę priklausomybę nuo alkoholio ( fizinės atrodo kol kas ne). Gynename taip - tai išvarau tai vėl priimu, važinėja dirbti į užsienį, pinigų nelabai duoda, gyvenu savo jėgomis. Bandau skirtis ir vėl priimu, sūnui reikia tėvo, tačiau dukra nekenčia tėvo, verkia vien jį pamačiusi. Kai vyras namie , dukra užsidariusi savo kambaryje arba pas drauges, sako niekada neatleis tėvui, nes nuo mažens matė tik girtą tėvą ir mūsų barnius. Bijau kokias pasekmes turės dukrai toks gyvenimas, ar tai su paauglyste praeis, ar reikia tenkinti dukros norus ir skirtis.
Suprantu jūsų nerimą dėl dukters, dėl santykių su vyru, neapsisprendžiate dėl jų ateities, jaučiatės pavargusi dėl vyro priklausomybės alkoholiui. Panašu, kad visą šeimą,- jus ir vaikus, emociškai pažeidė daugelį metų besitęsiantis vyro piktnaudžiavimas alkoholiu. Netiesioginė šeimos narių priklausomybė nuo priklausomybe sergančių asmenų kiekvieną pažeidžia emociškai. Netiesioginė priklausomybė – tai ypatinga priklausomybė nuo kito žmogaus (nuo sergančio priklausomybe alkoholiui). Šeimos nariai tampa priklausomi nuo alkoholiko panašiai, kaip jis priklauso nuo alkoholio. Gyvenant su asmeniu, kuris priklauso nuo alkoholio, dažnai kyla problemų dėl nenuspėjamos nuotaikos, neatsakingo elgesio, pykčio, egoizmo, neišpildytų pažadų, finansinio neatsakingumo. Dažnas palydovas - smurtas šeimoje. Daugelį iš šių dalykų jūs minėjote savo laiške. Be abejo, būna periodų, kai priklausomi asmenys suteikia viltį, kad viskas pasikeis, susitvarkys. Tokie periodai šeimoje turbūt ir jums pažįstami, panašu, kad tokiais momentais sudarydavote galimybę vyrui sugrįžti į šeimą, vylėtės, jog priklausomybė alkoholiui “išnyks”. Deja, tai yra liga ir ją būtina gydyti, o dėl gydymo turi apsispręsti pats sergantysis ir kreiptis pagalbos į specialistus.
Su nerimu rašote apie dukros elgesį - užsidariusi, verkia, nekenčia tėvo. Gali būti, kad jūsų dukra tokiu elgesiu bando susikurti emocinio saugumo sieną. Netiesioginė priklausomybė - tai įvairios strategijos, kurias artimi žmonės naudoja spręsdami emocinių santykių problemas. Daugelis specialistų pripažįsta, kad vaikai, gyvenantys alkoholiko šeimoje, negali išlikti emociškai nepaliesti. Be abejo, vaikų reakcija priklauso nuo jų amžiaus ir kt. Alkoholizmas paveikia visą šeimą, bet kiekvieną šeimos narį skirtingai. Asmenys, kuriems būdinga netiesioginė priklausomybė, dažnai neiga savo poreikius, interesus, emocijas, gyvena kitiems, pamiršta save.
Džiaugiuosi, kad jūs žengėte pirmą žingsnį – prabilote apie tai kas jus neramina ir skaudina, gali būti ir ilgai slėpėte, pradėjote ieškoti pagalbos. Tikiuosi, kad nesustosite. Pirmiausiai pasirūpinkite savimi – kreipkitės į savipagalbos grupę, apie jas daugiau galite sužinoti paskalbinusi į Vilties liniją 8-800 60700, vaikams taip pat būtų svarbu lankyti emocinės paramos grupę. Pasiūlykite dukrai paskambinti į Vaikų liniją 8-800 11111, pokalbiai anonimiški ir nemokami iš fiksuoto ryšio bei mobiliųjų telefonų. Čia bus galimybė dukrai pasikalbėti ką ji išgyvena, sulaukti palaikymo, rasti atsakymus į jai kylančius klausimus. Taip pat dukra gali rašyti: www.vaikulinija.lt/pagalba laiškais.
Jūs daugiau informacijos apie pagalbą rasite: www3.vdu.lt ir anonalko.tinklapis.lt

Pagalba yra, mano nuoširdus palinkėjimas – pasirūpinkite savimi ir pradėkite nuo savęs. Stiprybės jums.

Psichologė konsultantė2008©Violeta Gudaitė