Klausimai - Atsakymai
Specialistų pagalba
www.kpsc.lt   


Klauskite specialisto

Paieška  
   
Paieška pagal kategoriją
Klausimai - Atsakymai .: Prievarta

Sveiki. Mano žmona buvo oraliniu būdu išprievartauta. Mes kartu gyvename 9 metus. Ji visada man buvo kaip ištikimybės simbolis. Apie išprievartavimą ji man pasakė po dviejų savaičių, slegiama, kad ją galėjo užkrėsti AIDS. Ji nesikreipė į policiją, nesako man kokioje vietoje, kokiu laiku tai įvyko. Ar jai grasino ar ne jei ji kreiptųsi į policiją. Pasakė tik, kad tą žmogų atpažintų, jei pamatytų. Yra dabar depresijoje ir labai bijo AIDS. Aš norėčiau, kad mano žmona man išsipasakotų plačiau, mes viską aptartumėme, kad galėtumėme išspręsti visas problemas ir gražiai toliau gyventi, bet ji nieko daugiau, kaip fakto nepasakoja, nes sako , kad tai yra šlykštu ir, kad taip gailisi, kad apie tai pasakė man. Problema tame, kad mes gyvename ne Lietuvoje, aš nesuprantu šito žmonos pasikeitusio elgesio? Ar mano žmona teisingai elgiasi? Kaip šitoje situacijoje geriausia man elgtis?
Labas,

Jaučiu jūsų rūpestį dėl žmonos savijautos, jūsų norą padėti jai ištverti skaudų įvykį.
Tai, ką teko išgyventi jūsų žmonai, yra labai baisu. Tad, tokia jos savijauta, kaip jūs rašėte,yra natūrali ir labai suprantama. Klausiate ar jūsų žmona teisingai elgiasi ir ką jums toliau daryti.
Panašu, kad jai norisi užsimiršti ir negalvoti apie tai kas įvyko. Tačiau tai nereiškia, kad mintys apie išprievartavimą jos nepersekioja. Bando tas mintis paslėpti, užmiršti, tačiau pavojus yra tame, kad jos gali pasislėpti kažkur giliai joje. Tokiu atveju, yra labai didelė tikimybė, kad gyvenimo eigoje tos mintys vėl ir vėl sugrįš, gali būti sunku jas valdyti. Kad taip neatsitiktų, svarbu kalbėti apie tai, ką žmona išgyveno. Suprantu, ir jums norisi, kad žmona plačiau pasakotų apie tai, kas atsitiko, nerimaujate kai ji užsisklendžia savyje. Jai pačiai būtų svarbu išsikalbėti, nes kalbėdama galėtų išlieti išgyvenamą skausmą, po truputį išmoktų valdyti tas mintis, kurios ją persekioja. Tai ką rašote, yra normali ir būtina moters, patyrusios prievartą, reakcija – pasitikėjimo praradimas, baimė dėl kitų žmonių nuomonės, depresija, elgesio sutrikimai. Baimę ir depresiją keičia pyktis. Noriu jus įspėti, kad pyktis gali būti nukreiptas į išprievartautoją, į vyrus, apskritai, į visą pasaulį arba konkrečiai į jus. Tai gali būti labai sunkus periodas jums pačiam. Tačiau jums svarbu žinoti, kad prievartos aukai yra labai naudinga išlieti visą tą pyktį, kurį ji laikė savyje. Kai jūs pastebėsite, kad žmona pyksta, pasakykite jai, kad ji turi teisę pykti. Jūs labai padėsite žmonai, jeigu sugebėsite nukreipti jos pyktį ten, kur jis turi būti nukreiptas - į išprievartautoją. Dauguma moterų jaučiasi kaltos dėl išprievartavimo. Kaltę gali jausti ir jūsų žmona. Jūsų ramus pokalbis gali padėti žmonai suvokti šių minčių absurdiškumą ir nukreipti kaltę nuo savęs link išprievartautojo. Taip pat galimi miego sutrikimai, apetito pokyčiai, galvos, skrandžio skausmai ir kitos reakcijos. Jūsų palaikymas, užtikrinimas, kad ji yra saugi ir gali apsaugoti save, pagreitintų šių simptomų išnykimą.
Šiuo metu ji po truputį bando ieškoti pagalbos, norėdama išsisakyti ir susitvarkyti su savo jausmais, kad galėtų gyventi toliau. Tačiau svarbu ir tai, kad neverstumėte jos pasakoti daugiau nei ji šiuo metu pajėgia. Kai pajausite, kad žmonai darosi per daug sunku kalbėti, leiskite tuo metu sustoti. Svarbus jūsų palaikantis užtikrinimas, kad toje situacijoje ji elgėsi tinkamai, svarbiausia, kad ji liko gyva. Tam, kad pasidarytų lengviau, prireiks laiko ir tikrai ne vieno pokalbio. Jūsų žmonai labai svarbi būtų psichologo ar psichoterapeuto pagalba. Specialistas padėtų išbūti su visomis jos mintimis, išmokti jas valdyti, tai apsaugotų nuo galimų psichologinių sunkumų ateityje. Jums taip pat būtų naudinga pasikalbėti su psichologu apie tai, ką išgyvenate. Dėl AIDS rekomenduoju atlikti reikiamus tyrimus, juolab, kad yra galimybė juos padaryti anonimiškai. Padrąsinkite žmoną, palydėkite ją, pabūkite šalia.
Jaučiu jūsų labai didelį norą padėti žmonai atsigauti po tokio skaudaus išgyvenimo. Labai gerai, kad esate taip nusiteikęs. Jūsų pagalba žmonai dabar yra ypač reikalinga ir svarbi.
Stiprybės jums.

Psichologė konsultantė2008©Violeta Gudaitė